نکته های شنیدنی: در نکوهش مصرف شراب اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / نکته های شنیدنی: در نکوهش مصرف شراب
نکته های شنیدنی: در نکوهش مصرف شراب

نکته های شنیدنی: در نکوهش مصرف شراب

? در نکوهش مصرف شراب

در اینجا در مورد بدی ها و ضررهای شراب از نظر عقلی و نقلی مطالبی را بیان می کنم تا همان طور که این رساله مبتنی بر دستورات حفظ سلامتی بدن است، محتوی یک قاعده از قواعد حفظ ایمان هم باشد.

اما دلیل عقلی منع مصرف شراب این است که هر چه کمی صرف نظر از حلال یا حرام بودن شرعی اشیاء، به منافع آنها توجه می کنند و لذا منافعی نیز برای شراب بیان نمودهاند، اما پزشکان که اهل تحقیق وپژوهش هستند،شروط زیادی را برای به دست اوردن منافع شراب ذکر کرده اند ومصرف آن را در وضعیت های ویژه ،رعایت تدابیری قبل وبعد از ان برحسب عوامل داخلی یا خارجی موجود مانند مزاج؛سن؛فصل؛سرزمینو غیره محدود کرده اند.

و از خواصی که مطلقاً بر شرب شراب مترتب میگردد آن است که عقل را مغمور و اختیار را مقهور نموده، هر چقدر بیشتر بیاشامد، ایلش بیشتر می شود و هر بار رغبت دارد که مقدار مصرف را بیشتر کند طوری که از حدود مشروط فراتر میرود و به دنبال آن دچار حالات بد و بیماریهای پابرجایی مانند ضعف دماغ، و سستی اعصاب، و لقوه، و رعشه، و فالج، و غیرذلک می شود .

 آنچه که از منافع مصرف مشروط شراب گفته اند، تقرب جویی و مزاح گویی نیست بلکه مشخص است که هر چیزی که عقل واختیار انسان را باطل کند ومنفعت خود را از بین ببرد ،هیچ اعتباری ندارد و قابل قبول نیست .

منبع: حفظ سلامتی در مکتب ابن سینا ص۶۵ و۶۶ 

کد مطلب: ۹۶۰۹۰۸ ۵pc

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *