آیا می دانید هندزفری از دلایل کم شنوایی است؟

امروزه افراد زیادی از هندزفری استفاده می کنند و کمتر روزی می شود که به محض خارج شدن از خانه فردی را نبینیم که با هندزفری در گوش، در حال راه رفتن نباشد. آیا استفاده از این وسیله ضرر دارد؟ چه عوارضی می تواند بر شنوایی و حتی گوش های ما داشته باشد؟ با دکتر سلام همراه باید.

رئیس برنامه ملی کنترل ناشنوایی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت با اشاره به افزایش میزان « کم شنوایی زود هنگام جوانان و نوجوانان »، نسبت به استفاده از وسایلی نظیر «هندزفری‌ » هشدار داد.

به گزارش بهداشت نیوز، رئیس برنامه ملی کنترل ناشنوایی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت با اشاره به افزایش میزان « کم شنوایی زود هنگام جوانان و نوجوانان »، نسبت به استفاده از وسایلی نظیر «هندزفری‌ » هشدار داد.

دکتر سعید محمودیان درباره علت افزایش کم شنوایی در گروه‌های سنی جوانان و نوجوانان گفت: در گروه سنی نوجوانان و جوانان کم شنوایی به درجات مختلف در حال افزایش دو برابری است چراکه این عارضه درجات مختلفی دارد و فرد زمانی متوجه می‌شود که کم شنوایی باعث کم شدن ارتباط وی با محیط اطراف شده و به نوعی پیرگوشی زودهنگام اتفاق افتاده است.

وی با تاکید بر لزوم پیشگیری از بروز پیرگوشی و کم شنوایی زودرس در جوانان و نوجوانان، ادامه داد: استفاده از هندزفری ها با صدای بلند ، میزان شنوایی را در فرد به طور مرتب کم می کند و سلامت گوش را به خطر می‌اندازد.

محمودیان با اشاره به دو برابر شدن کم شنوایی در دوره پیش دبستانی ، درباره علت آن گفت: عفونت ها یا التهابات گوشی که بالاترین آمار را در دنیا از جمله ایران دارند، یکی از عوامل خطر دو برابر شدن کم شنوایی در گروه سنی پیش از دبستان است. در این نوع التهاب‌ها، کودک تب ندارد اما افت شنوایی پیدا می‌کند که در بیشتر موارد پدر و مادر‌ها متوجه این اتفاق نمی‌شوند و باعث اختلال در گفتار و آموزش می‌شود.

وی افزود: استفاده نادرست از برخی وسایل مثل اسباب بازی‌ها ، هندزفری ها ، هدفون ها و هر وسیله ای که صداساز باشد، شنوایی کودکان را به خطر می‌اندازد. محمودیان همچنین استفاده نادرست و خودسرانه از داروهایی مثل آنتی بیوتیک ها یا مسکن ها و … را بدون دستور پزشک، عامل مهمی در بروز کم شنوایی عنوان کرد.

منبع: بهداشت نیوز

هندزفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا