نکته های شنیدنی: لکنت زبان اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / نکته های شنیدنی: لکنت زبان
نکته های شنیدنی: لکنت زبان

نکته های شنیدنی: لکنت زبان

? نکته های شنیدنی ?

#لکنت زبان

✔️لکنت زبان، اختلالی است که در آن جریان طبیعی تکلم را مکث ها یا تکرار اجزاء کلمه قطع می کند و معمولاً از ۵ سالگی آغاز می شود؛ زیرا لکنت زبان کودکان تا سنین ۵ سالگی طبیعی محسوب می شود و به آن لکنت زبان فیزیولوژیک نیز می گویند، که به تدریج با رشد کودک از بین می رود.

لکنت زبان به انواع کلونیک که در آن یک واج یا هجّا قبل از اینکه کلمه یا جمله ادا شود ویا ادامه یابد، به صورت تشنج ادامه می یابد. یعنی عضلات تکلمی بیشتر به ارتعاش در می آیند و فرد مجبور می شود معمولاً اولین سیلاب کلمه را با سرعت و تشنج و چندین بار تکرار کند.

دیگری لکنت زبان تونیک است که در آن عضلات گویایی به مدت چند ثانیه تا یک دقیقه از حرکت باز می ماند. و این توقف، مانع تکلم می شود و به اصطلاح زبان بند می آید و هنگامی که انقباض رفع می گردد، کلام با سرعت و با شتاب به حالت انفجاری ادا می شود. معمولاً هر دو حالت در کودکانی که لکنت زبان دارند، همزمان دیده می شود. علل مختلفی در لکنت زبان دخالت دارند، این علل یا عضوی هستند و یا روانی.

درعلل عضوی وجود ضایعاتی در مغز یا در قسمتهای مختلف دستگاه گویایی، ممکن است کودک را از تکلم عادی باز دارد.

دستگاه گویایی انسان از سه قسمت دستگاه تنفسی(ریه ها،خرخره و نای)، دهان (زبان،لبها،دندانها،فک پایین و بالا) وحنجره که با چند غضروف به تارهای صوتی متصل است، تشکیل شده است.

اختلال در هر کدام از قسمتهای دستگاه گویایی، می تواند باعث لکنت زبان شود. ضایعات مغزی ممکن است در دوره ی قبل از تولد باعث لکنت زبات شود.

ضایعات مغزی ممکن است در دوره ی قبل از تولد بر اثر عواملی نظیر: بیماریهای عفونی مادر، عکسبرداری توسط اشعه ی ایکس و اختلالات سوخت و سازی مادر پدید آیند.

در لحظه ی تولد نیز بر اثر ضربه های وارد شده بر جمجمه ی نوزاد و نیز به علت نرسیدن اکسیژن به نوزاد پس از تولد، احتمال ایجاد صدمات مغزی وجود دارد.

همچنین اختلالات سوخت و سازی، سوانح، مسمومیتها، سوء تغذیه و ضربات وارد آمده بر سر کودک ممکن است در دوره ی بعد از تولد، باعث صدمات مغزی و احتمالاً لکنت زبان شود.

منبع: ?منبع: زناشویی، بارداری، تربیت – تالیف:فرض الله قلیزاده، فریبا بیرامی – ، ص۳۳۱و ۳۳۲.

کدمطلب:۹۷۰۳۲۲  ۲۲pc‌ ‌ ‌

خط مشی احیای سلامت در بازنشر مطالب مندرج در دیگر منابع 

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *