نکته های شنیدنی: دلک

#دلک

دلک در حالت کلی عبارتست از اعمال فشار متواتر روی اندام های بدن جهت آزاد کردن انرژی های محبوس در آن اندام و همچنین افزایش جریان خون به سمت اندام تحت ماساژ. دلک جهت برطرف کردن مشکلاتی که به دنبال کاهش جریان خون وانسداد در آن اندام بوجود آمده است کاربرد دارد.هدف  از دلک ، متراکم نمودن اندام های متخلخل، سفت کردن اندام های نرم، تخلخل بخشیدن به اندام های متراکم و نرم کردن اندام های سفت و سخت می باشد.دلک در حقیقت نوعی ورزش است، زیرا باعث رقیق شدن و تحلیل رفتن مواد زاید و جذب خون و مواد مغذی به سوی اندام میشود.همچنین دلک به دلیل سفت و سخت نمودن اعصاب ، عضلات و حذف مواد زاید اندام ، باعث سفت و سخت نمودن اعضاء میشود.در برخی موارد فقط دلک در امر درمان کاربرد دارد و ورزش یا ریاضت تاثیری در درمان ندارد. در صورتی که عضوی دچار خشکی و انجماد شده باشد یا بادی در آن محبوس شده باشد ، بهترین روش درمانی دلک است.در صورتی که مواد زاید غلیظی در عضوی خاص محبوس شده باشد تنها راه تحلیل بردن آن استفاده از دلک آن عضو است.چنانچه اندامی لاغر و نحیف باشد، یا اندام متعاقب بیماری ، عارضه و عدم استفاده طولانی تحلیل یافته باشد، تنها راه درمان برای بازگرداندن حجم از دست رفته آن اندام دلک عضو خاص میباشد.

دلک با افزایش جریان خون اندام، افزایش حرارت اندام، افزایش حرارت عضو وکاهش رطوبت موجود در عضو باعث افزایش تغذیه اندام شده وهمچنين سبب توسعه مجاری اندام، چاقی و کسب حجم لازم خواهدشد.در صورتی که لازم باشد تا مواد از اندام های فوقانی به سوی اندام های تحتانی جذب و کشیده شود و در عین حال بادکش و حجامت در آن نقطه  سخت وغیر ممکن باشد در این صورت دلک تنها راه درمان است.

  ?منبع : اقدامات پزشکی و پرستاری در طب سنتی، جلد اول، دکتر علی اکبر جعفریان، صفحه107

کدمطلب:970901  19PC


دلک

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا