گِل درمانی (لجن درمانی)

#گل_درمانی (لجن درمانی)

استفاده از گل یا لجن مخصوص و غنی از مواد معدنی و گیاهی را در درمان بیماریها گل درمانی گویند. برای اولین بار یونانیان باستان ارزش درمانی برخی از گل ها را که از نظر مواد معدنی و نباتی غنی بوده کشف کردند.و به صورت حمام گلی از آنها استفاده میکردند.

در بریتانیا و آلمان این تدابیر تحت عنوان مزارع سلامتی نامگذاری شده است.

فاکتورهایی که نقش مهمی در گل درمانی دارند مربوط  به عناصر موجود در گیاه ، فرسایش خاک و فسیل دارد که در طی سال ها از نظر کیفیت به آنها افزوده شده است وضعیت هر یک از این فاکتور ها با توجه به مواد معدنی و نباتی آن منطقه متفاوت است. خاک و گل برخی از نقاط  کشور اتریش و ساحل دریاچه ارومیه ایران حاوی آنتی بیوتیک خاصی می باشد. یکی از مهمترین گل های طبیعی آن است که دارای مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و عناصر کمیاب و سایر مواد ساختاری باشد.

حکما متعقدند که مواد مفید موجود در گل به داخل پوست نفوذ میکند .در گل درمانی مواد مفید به سادگی وارد جریان خون میشود و علاوه بر تحریک فیبرهای عصبی کوچک درلایه های خارجی پوست به گونه ای عمل میکند که کل سیستم عصبی از آن بهره میبرند. آب دریاچه ارومیه از دسته آب های کلرور سدیک است و میتوان از آن در درمان بیماری ها استفاده کرد.مصرف آب های کلرور سدیک غلظت صفرا را پایین آورده و در نتیجه ترشح صفرا را افزایش می دهد.

از جمله اثرات گلی درمانی میتوان به موارد زیراشاره کرد:

جهت کاهش درد مفاصل و روماتیسم

ناراحتی های پوستی

بیماری های روماتیسمی ، سیاتیک و دردهای مزمن

بیماری های سیستم تولید مثل زنان

و…

[box type=”note”] ?منبع : اقدامات پزشکی و پرستاری در طب سنتی، جلد اول، دکتر علی اکبر جعفریان، صفحه167 [/box]

کدمطلب:970906  8PC

 

[divider]

 

گِل درمانی (لجن درمانی)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا