مزاج سنین مختلف

#مزاج_سنین_مختلف

جنین انسان در حین انعقاد نطفه، رطوبت و حرارت غریزی را که مایه حیات هستند از پدر و مادر کسب می کند و هر چه میزان رطوبت غریزی و به تبع آن حرارت غریزی بیشتر باشد، طول عمر شخص میتواند بیشتر باشد؛ درصورتی که مراقبت کافی از آنها به عمل آید و حوادث مرگبار پیش نیاید. مرگ طبیعی زمانی فرا خواهد رسید که این رطوبت و حرارت پایان یابد.دوران حیات انسان بر اساس این رطوبت و حرارت به چهار مرحله اصلی تقسیم میشود:

1 )مرحله رشد: از بدو تولد تا سی سالگی است.در این مرحله بدن ، پیوسته در حال رشد می باشد و میزان رطوبت و حرارت بالا می باشد. نوزاد بیشترین رطوبت را دارد و همین علت است که به کمک حرارت موجود، بیشترین میزان رشد در این مرحله به وقوع می پیوندد. یکی از علت های اختلال رشد، به هم خوردن تعادل بین حرارت و رطوبت می باشد. به عنوان مثال، کودکی که تحرک و جست و خیز زیاد دارد و بیش از اندازه فعالیت میکند، در بدن خود حرارت زیادی تولید میکند که میتواند منجر به اختلال در افعال، کاهش رطوبات و در نتیجه کاهش رشد شود.

2 )مرحله جوانی: سی تا چهل سالگی است که رطوبت و حرارت غریزی هر دو در حد تعادل وجود دارند و به همین دلیل، مرحله جوانی معتدل ترین مزاج سنی است.البته در طول جوانی، گرمی مرحله رشد باقی می ماند ولی رطوبت غریزی به آرامی کاهش می یابد و در مجموع، مزاج نسبت به مرحله قبل به سوی گرمی و خشکی تمایل میابد. در این دوره فرد مستعد بی خوابی و اضطراب میباشد.

3 )مرحله میانسالی: این مرحله از 40 تا 60 سالگی است که در آن قوای بدن به تدریج تحلیل  میروند. در این دوره  رطوبت و حرارت غریزی کم میشود و مزاج به سمت سردی و خشکی می رود. انسان در این دوران مستعد بیماری های سوداوی مانند بواسیر، واریس و افسردگی است.

4 )مرحله پیری:از سن 60سالگی به بعد می باشد و با ظهور ضعف شدید در قوا و کاهش شدید رطوبت غریزی و حرارت غریزی همراه است.مزاج در

این سن ، سرد و تر است. این تری، مربوط به رطوبت غریزی نیست بلکه غریبه ای است که حاصل کاهش و نقصان در گوارش غذا وضعف هضم است. به عبارتی در سن پیری مزاج فرد متغیر است و تابع شرایط محیط و رژیم غذایی میباشد.

 ?منبع : مروری بر کلیات طب سنتی ایران، دکتر محسن ناصری، صفحه30

کدمطلب:970906  11PC

 


 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا