آیا می دانید که مصرف مکمل کلسیم برای سلامت قلب مضر است!

 مصرف کلسیم و ویتامین D می تواند به پیشگیری از شکستگی استخوان ها در زنان مسن کمک کند، اما این فایده بواسطه افزایش ریسک بروز حمله قلبی و سکته تحت الشعاع قرار می گیرد.

محققان نروژی بواسطه بالاترین نرخ گزارش شکستگی لگن این کشور در جهان به بررسی فواید و مضرات مکمل های کلسیم پرداختند.

چالش اصلی این است که میزان بیش از اندازه کم کلسیم و ویتامین D منجر به افزایش ریسک پوکی استخوان و شکستگی استخوان ها می شود. اما برخی مطالعات نشان داده اند مصرف مکمل کلسیم هم با افزایش ریسک حمله قلبی و سکته همراه است.

گان هیلد هاگان، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه نروژ، در این باره می گوید: «ما به این نتیجه رسیدیم تاثیر نسبی کلسیم و ویتامین D بر ریسک شکستگی ها آنقدر کافی نیست که مهم تر از افزایش احتمالی ریسک بیماری قلبی-عروقی، مخصوصا در زنانی که در معرض کم شکستگی استخوان قرار دارند، باشد.»

محققان با استفاده از یک مدل تحلیلی پیشرفته به بررسی تاثیر کلی مصرف ترکیب مکمل کلسیم و ویتامین D در مقایسه با عدم مصرف مکمل ها، براساس گروهی از زنان سالم با میانگین سنی ۶۵ سال و با شاخص توده بدنی ۲۴ پرداختند.

به گفته محققان این مطالعه، «تحلیل های ما نشان می دهد اگر ۱۰۰ هزار زن ۶۵ ساله در روز ۱۰۰۰ میلیگرم کلسیم مصرف کنند، از وقوع ۵۸۹۰ شکستگی لگن و ۳۸۲۰ مورد سایر شکستگی پیشگیری می شود. از سوی دیگر، ۵۹۱۷ حمله قلبی و ۴۳۷۳ مورد سکته قلبی هم می تواند روی دهد.»

 

منبع:خبرگزاری مهر

tel-mokamel-kalsiom-rasad-81

بیشتر بخوانید:  نقش مکمل های کلسیم در زوال عقل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا