تأثیر مواد مخدر و مشروبات الکلی بر باروری – بخش ششم

#تأثیر_مواد_مخدر_و_مشروبات_الکلی_بر_باروری

#سیگار

ماده اصلی و اولیه تشکیل دهنده سیگار، قلیان و چپق، ماده ای به نام نیکوتین است.

نیکوتین زیانبار ترین ماده روانگردان است که موجب اختلالات جنسی می شود. این ماده مراقبت کننده قوی عروق و ایجاد کننده تصلب شرایین ( کاهش دهنده خونرسانی به عضو) می باشد

و علاوه بر آن سبب نشت وریدی در آلت تناسلی مردان شده و جمع کلیه عوامل فوق، موجب اختلال نعوظ در مردان می‌شود.

نیکوتین علاوه بر اثرات سوء بر عملکرد جنسی فرد، در تولید اسپرم تأثیر منفی می‌گذارد. مصرف این ماده سمی در مردان، با کاهش خونرسانی به اندام تناسلی و ایجاد ناتوانی جنسی می تواند تا ۶۴ درصد ناباروری ایجاد کرده و با ایجاد اختلالات هورمونی در مردان و اشکال در اسپرماتوژنز، موجب تولید اسپرم غیر نرمال و کاهش تعداد تحرک اسپرم شود.

از همه مهمتر اینکه سرطان آلت تناسلی مردان، به میزان دو تا سه برابر نسبت به افراد عادی از عوارض مصرف سیگار در این گروه افراد به شمار می‌آید.

سیگار به عنوان مهمترین عامل تکثیر ویروس papova, به وجود آورنده سرطان رحم به شمار می‌رود.

مصرف سیگار در زنان می تواند علاوه بر ایجاد سرطان رحم، به تولید تخمک با مشکلات ژنتیکی، ناباروری و در صورت بروز باروری، به سقط جنین بیانجامد.

در صورت باروری در زنان مصرف‌کننده سیگار، پارگی جفت و مرده زایی اتفاق افتاده است و یا اینکه با اختلال در عملکرد جفت، استرس جنین هنگام تولد، افزایش ضربان بزرگی قلب جنین و در نتیجه کودک کم وزن، کم هوش با ناهنجاری مادرزادی را موجب می شود.

تحقیقات نشان داده است که نیکوتین ماده ای است سمی که علاوه ‌بر مادر، بر جنین نیز تأثیر می‌گذارد و به علت اینکه دود توتون و تنباکو دارای چهار هزار نوع ترکیب شیمیایی است، پس از مصرف سیگار میزان اکسیژن خون جنین کم شده و موجب فشار بر روی قلب جنین می شود.

همچنین احتمال افزایش لب شکری و شکاف کام، هیدروسفالی ( جمجمه بزرگ) و میکروسفالی (جمجمه کوچک) را چند برابر افزایش می دهد.

#قلیان به علت استفاده از توتون و تنباکو علاوه بر عوارض سیگار، هشتاد نوع سم دارد که در سیگار موجود نیست و به همین جهت خطر استفاده از قلیان بر خلاف تصورات عامه مردم به مراتب از سیگار بیشتر است و عوارض آن نیز بر باروری مردان و زنان در معرض دود قلیان، بیشتر است.

اختلالات قلبی عروقی وابسته به هر عدد سیگار کشیده شده توسط یک فرد، در هر یک پک قلیان که چندین برابر سیگار مواد سمی دارد، چندین برابر خواهد بود؛ زیرا ترکیب دود حاصل از قلیان با #بخار_آب اثر مخرب تری بر فرد به خصوص بر جنین خواهد داشت.

[box type=”note”] ?نگاهی نو به سلامت و باروری صفحه ۱۱۶ ۱۱۷[/box]

کدمطلب:970914  14PC

[divider]

تأثیر مواد مخدر و مشروبات الکلی بر باروری - بخش ششم

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا