واردات ژلاتین خوکی تولیدکننده ایرانی را ورشکست کرد

افشاگری یک تولیدکننده ژلاتین ایرانی از واردات ژلاتین خوکی

 دولت حلال بودن ژلاتین‌های خارجی را بررسی نمی‌کند

خبرگزاری فارس: واردات ژلاتین خوکی تولیدکننده ایرانی را ورشکست کرد/ دولت حلال بودن ژلاتین‌های خارجی را بررسی نمی‌کند

فرهنگی گفت: ژلاتین پوست خوک در سالهای اخیر به کشور وارد شده و در حال حاضر هم این روند ادامه دارد.

 به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از نسیم، فرهاد فرهنگی تولید کننده ژلاتین و مدیرعامل شرکت فرآوری دارویی ژلاتین حلال اسلامی در خصوص اخبار منتشر شده پیرامون واردات ژلاتین با منشا خوک اظهار کرد: ژلاتین از سه منشا تولید می شود، پوست خوک، پوست گاو و استخوان گاو که 65 درصد ژلاتین دنیا از پوست خوک است.

وی خاطرنشان کرد: ژلاتین پوست خوک در سالهای اخیر به کشور وارد شده و در حال حاضر هم این روند ادامه دارد. راه اندازی صنعت تولید ژلاتین کار بسیار سختی است و هر کشوری چنین صنعتی را ندارد. دو کارخانه ژلاتین در کشور وجود داشت که یکی از آنها به دلیل واردات تعطیل شده است.

این تولید کننده ژلاتین افزود: کارخانه‌ای که تعطیل شد و در مشهد قرار داشت ژلاتین آریا نام دارد که مربوط به بخش دولتی بود. ما در بخش خصوصی هستیم و فعلا با چنگ و دندان خود را نگه داشته ایم. ژلاتینی که تولید می کنیم از استخوان گاو است که هم کیفیت بالاتری دارد و هم قیمت جهانی آن بسیار بالاتر از ژلاتین خوکی است. ما باید با ژلاتینهای بی کیفیت و یا ژلاتینهایی که منشا خوکی دارند و به کشور وارد می شوند رقابت کنیم.

فرهنگی با انتقاد از اظهار نظر مسئولان سازمان غذا و دارو درباره خوکی نبودن ژلاتینهای وارداتی به نسیم آنلاین گفت: مسئولین ادعا می کنند که ژلاتین خوکی وارد کشور نمی شود و برای اثبات ادعای خود پای گواهی حلال ژلاتینهای وارداتی را وسط می کشند. در حالی که با پرداخت 100 دلار می توان از کشور چین گواهی حلال دریافت کرد و این گواهی که برای ژلاتینهای خوکی استفاده می شود بیشتر جنبه تجاری دارد.

وی تصریح کرد: تنها راهی که می توان حلیت ژلاتین را تشخیص داد آزمایش است. مسئولان غذا و دارو ادعا می کنند که از طریق آزمایش PCR متوجه حلال بودن و یا نبودن ژلاتین وارداتی می شوند، اما این آزمایش برای تشخیص گوشتهای وارداتی کاربرد دارد و برای ژلاتینهای وارداتی نمی توان از آن استفاده کرد.

این تولید کننده ژلاتین خاطرنشان کرد: ما در دانشگاه تربیت مدرس برای آزمایش حلیت ژلاتین وارداتی سرمایه گذاری کردیم که این روش در دنیا هم تایید شده است اما مورد استقبال سازمان غذا و دارو قرار نگرفت. باید توجه داشت که سازمان عذا دارو اصلا غالب ژلاتینهای وارداتی را آزمایش نمی کند و اگر هم آزمایش کند از طریق آزمایش PCR نمی تواند به نتیجه لازم برسد. اگر ژلاتین منشا خوکی داشته باشد تغییر ماهیت نمی دهد و بنا به فتوای اکثر مراجع استفاده از آن اشکال دارد.

فرهنگی با انتقاد از واردات ژلاتین بیان کرد:  جالب اینجاست از هرجایی که فکر کنید ژلاتین وارد می شود، از کشورهایی مانند کره، هند، چین و بنگلادش و حتی امارات که خودش کارخانه تولید ژلاتین ندارد و معلوم نیست منبع اصلی ژلاتین آن از کدام کشور است.

وی گفت: از قیمت ژلاتین هم می توان به ماهیت آن پی برد ژلاتین استخوان گاو چیزی در حدود 8 تا 9 دلار است. ژلاتین خوک بین 3 تا 4 دلار است.  امکان ندارد ژلاتین منشا گاوی ارزان باشد. ما باید ژلاتین خوک وارداتی 4 دلاری رقابت کنیم و هزینه دستمزد 160 کارگر را هم بدهیم. ژلاتین آریا نتوانست با ژلاتین خوک وارداتی رقابت کند.

این تولید کننده گفت: در دنیا 35 کارخانه مانند ما که هم ژلاتین دارویی  و هم ژلاتین خوراکی تولید کند، وجود دارد که متاسفانه می خواهند با واردات ژلاتین ما را نابود کنند. مطالبه ما از دولت این است که آزمایش صحیح تشخیص حلیت ژلاتین را در گمرک انجام دهند تا شبهات ژلاتینهای وارداتی برطرف شود این آزمایش نیم ساعت بیشتر طول نمی کشد.

فرهنگی خاطرنشان کرد: سازمان دارو ادعای اجرای آزمایش PCR  را در گمرک دارد ولی متاسفانه همین آزمایش هم در گمرک انجام نمی شود. محموله های ژلاتین وارداتی معمولا از بندرعباس وارد کشور می شود و از آنجا می توان صحت گفته های مسئولان سازمان غذا و دارو را بررسی کرد.

[box type=”note”] منبع: خبرگزاری فارس [/box]

ژلاتین

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با سلام تشکر ویزه دارم خدا خیرتون بده که مردم رو اگا ه می کنید. طول عمر با عزت و با برکت برای جناب دکتر روازاده رو از خدای رحمان خواستارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا