مزاج ها و تاثیر آن بر انسان – بخش سوم

 مزاج گرم و خشک (صفراوی)

 افراد صفراوی لاغر هستند، اما استخوان بندی آنها بزرگ است. موهای پرپشت و سیاه و گاهی  مجعد دارند و به علت حرارت و خشکی زیاد، بیشتر مستعد طاسی سر هستند. سفیدی چشم آنها مایل به زرد و عروق روی دست آنها برجسته است. نبض سریع و قوی دارند.

در هنگام لمس، پوست بدنشان گرم و خشک است. قدرت و سرعت حرکات بدنی آنها بالاست و پیوسته، سریع و بلند صحبت می کنند. خوابشان کم و سبک است. قدرت هاضمه آنها خوب است و معمولاً یبوست دارند. گرما را  تحمل نمی‌کنند، فصل تابستان برایشان غیرقابل تحمل است و بیشتر زمستان را دوست دارند. تمایل به ترشی دارند و از نظر جنسی تمایل بالا اما توان متغیری دارند.

 ویژگی های روانی: اغلب افراد صفراوی، از حافظه و قدرت یادگیری بالایی برخوردارند؛ افرادی بسیار پر جنب و جوش، باهوش و فعال هستند. روابط اجتماعی آنها قوی است. آتشین مزاج، عجول و بی قرارند. خیلی زود عصبی و خشمگین می‌شوند،اما فوراً پشیمان میشوند.

 

اصول مزاج های گرم، یعنی دموی ها و صفراوی ها از لحاظ اعمال بدنی و خصوصیات حیاتی از قدرت بالایی برخوردارند. همچنین گرما موجب افزایش کارکرد اعضای مختلف بدن آنها، از مغز و اعصاب گرفته تا اندام های تناسلی می شود.

منبع: دوماهنامه گل چین/ مرداد و شهریور ماه ۹۷- سال ۳۳- شماره ۳۱۲

 


خط مشی احیای سلامت در بازنشر مطالب مندرج در دیگر منابع 

مزاج ها و تاثیر آن بر انسان - بخش سوم

بیشتر بخوانید:  مزاج ها و تاثیر آن بر انسان - بخش اول

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا