نکته های شنیدنی: حساسیت و واکنش (رفلکس)

? نکته های شنیدنی ?

#رشد_بعد_از_تولد

حساسیت و واکنش (رفلکس)

نوزاد انسان با تعدادی رفلکس یا واکنش متولد می گردد، که لازمه ی بقاءاوست. سایر سیستم های حیاتی تنفس،بلعیدن و هموستاز عروقی وحرارتی، هنگام تولد نسبتاً فعّال هستند، معهذا اعضای حسی رشد ناقصی دارند، ولی تحریکات به صورت : نور سفید رنگی، محلول شکر یا نمک و نظائر آنها، لمس کردن یا فشار دادن نوک سوزن، تماس گرفتن با آب در درجات متفاوت جملگی باعث تشدید فعالیت نوزاد می گردند. بنابر این، نوزاد قادر به درک تمام احساسات می باشد،ولی برای ظاهر نمودن پاسخ، محتاج به محرک شدیدتری خواهد بود.
واکنشهایی که نوزاد هنگام تولد با آنها به دنیا می آید، بعضی ها به مرور زمان رشد بیشتری می کنند وبعضی ها از بین می روند. واکنشهای تغذیه ای توسط مکیدن (انعکاسات لبها و عمل بلع)واکنش های دفعی (توسط ادرار،مدفوع و تعریق)
واکنشهای مرور(moro-reflex)(واکنش ساده ی نوزاد در مقابل پاره ای محرکها مانند واکنش نوزاد در برابر صدای ناگهانی)و واکنش ببنیسکی پای نوزاد غلغلک داده می شود) روز به روز تقویت می شوند،ولی واکنشهایی چون محکم گرفتن،چنگ زدن که در ماههای اولیه وجود دارد، در ماههای بعدی کودکی از بین می روند.

 

منبع: ?منبع: زناشویی، بارداری، تربیت – تالیف فرض الله قلیزاده، فریبا بیرامی – ، ص ۱۴۸و۱۴۹.

کدمطلب:970322 17pc‌ ‌ ‌


خط مشی احیای سلامت در بازنشر مطالب مندرج در دیگر منابع 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا