آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / توصیه بهداشتی: مکمل های ویتامین؛ هرچه کمتر، بهتر
توصیه بهداشتی: مکمل های ویتامین؛ هرچه کمتر، بهتر
مکمل های ویتامین؛ هرچه کمتر، بهتر

توصیه بهداشتی: مکمل های ویتامین؛ هرچه کمتر، بهتر

امروزه در کشور های توسعه یافته عده کمی از افراد دچار کمبود های تغذیه ای هستند ولی مصرف مکمل های غذایی همچنان یک بازار چندین میلیارد دلاری را به خود اختصاص می دهد. به منظور بررسی رابطه بین مصرف مکمل های غذایی و مرگ و میر در زنان سالمند،محققان به تحلیل داده های مربوط به مصرف مکمل ها توسط ۳۸۷۷۲ فرد شرکت کننده در مطالعه سلامت زنان آیوا ( با میانگین سنی ۶۲سال درابتدای مطالعه) بین سالهای ۲۰۰۸-۱۹۸۶ پرداختند.

میزان مرگ ها به صورت سالانه بر اساس بانک های اطلاعاتی ایالتی و ملی ثبت مرگ و میر مشخص شد.تحلیل ها بر اساس بیش از ۱۰ عامل مخدوش کننده احتمالی از قبیل سن و مصرف الکل مورد تعدیل قرار گرفتند.

 مصرف روزانه حداقل یک مکمل غذایی بنا به اظهار خود فرد، از ۶۳% در سال ۱۹۸۶به ۸۵% در سال ۲۰۰۴ افزایش یافته بود ( میانگین پیگیری ۱۹ سال). با این حال به استثنای کلسیم، مصرف هیچ مکملی با کاهش خطر مرگ های ناشی از سرطان، قلبی- عروقی یا ناشی از تمامی علل همراهی نداشت. بر عکس، مصرف چند مکمل خصوصاً آهن (با یک همراهی قوی و وابسته به دوز) و مس، با افزایش معنی دار خطر مرگ همراه بود.

رهنمود:

یافته این پژوهشگران در مورد کلسیم باید در کنار سایر شواهد موجود تفسیر شود: سایر مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های کلسیم می تواند خطر بیماری قلبی- عروقی را افزایش دهد ولی در این مطالعه بر اخلاف آنها، تعدیل از نظر مصرف آسپرین با دوز پایین صورت نگرفته است. علیت معکوس را نیز می توان به عنوان توجیهی برای مضرات بالقوه یافت شده برای مولتی ویتامین ها و سایر مکمل ها در این مطالعه مطرح کرد؛ یعنی بیمارانی که سلامت نامناسبی دارند ممکن است مکمل های غذایی را بیشتر مصرف کنند. با وجود این، به نظر می رسد که احتیاط در مورد مصرف مکمل های غذایی توسط افراد دارای تغذیه مناسب الزامی باشد؛ که این نکته از نظر بیولوژیک هم منطقی به نظر میرسد. مصرف اتفاقی مولتی ویتامین ها یک علت شایع مسمومیت (خصوصاً در کودکان) محسوب می شود.

بدن راهی برای دفع آهن یا مس که از طریق مکملهای شیمیایی جذب بدن می شوند را ندارد و هر دوی این مواد در سطوح بالا باعث مسمومیت کبدی می شوند. بنابراین در جوامع پیشرفته، پزشکان به اکثر افراد توصیه می کنند که بر حفظ یک رژیم غذایی سالم تمرکز داشته باشند و مصرف مکمل های غذایی به کمبود های تغذیه ای علامت دار محدود شود.

پی نوشت موسسه پژوهشی درمانی احیای طب جامع ایرانیان:

مفتخریم که در منابع غنی طب اسلامی ایرانی، حکمای ما برای تامین عناصر مورد نیاز بدن، راهکارهایی بدون عوارض در سبک زندگی توصیه نموده اند.

استفاده از حسوم (کفگیر آهنی) در فرایند پخت پز و ظروف مسی و سماورهای برنجی از این قبیل می باشند تا عناصر مورد نیاز به صورت یون جذب بدن شوند و نه به شکل مولکولی.

۳ نظر

 1. سلام
  برای کسی که می خواست قرص ویتامین دی بخره و منصرفش کردم جایگزینش چیه؟
  برای تامین ویتامین های مختلف برای مادر شیرده و نوزادش علاوه بر ظرف مسی و برنجی و حسوم و خوردن کله جوش چه نکاتی رو باید انجام بده؟ با تشکر

 2. بسم الله
  با سلام
  شما چوب اراک جایگزین مسواک پلاستیکی برای دندان در عطاری انلاین موجود دارید
  اگر ندارید لطفا بیاورید
  با تشکر

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید. *